'' Kafesinden kaçmış birer kartal gibi, hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi, amansız bir Sayan dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze prensim. Son askeriniz de orada can verdiğinde ve son bayrak da toprağa düştüğünde, onlar hiç arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını bozkıra. Prensim soruyorsunuz nasıl durdurabiliriz diye? Efendim, onlar (TÜRKLER) durdurulamazlar."
(Çinli komutan Ho-Tsun'un Çin prensine hitaben yazdığı mektuptan alıntı)

“Bismillah ve ali berekatü Resulullah, Kabza, Cebrail Aleyhisselâm eliyle Hak Teala'nın emriyle, cennetten çıkıp, evvela Âdem Aleyhisselam'a verildi, ondan sonra, Sultan-ı Enbiya, Peygamber Efendimize verildi. Onun izni şerifiyle Sâd Bin Ebî Vakkas pirimiz oldu. Ondan, sahabe birbirine verdi, oradan ustalar aldı, benim ustam da bana emanet etti, ben de emaneti sana teslim eyledim. Fîsebilillah, niyet edip gaza niyetine ok at, talip olan kabza aşıkına bu minval üzere, hayır ve dua ile teslim edersin.” ( küçük kabza merasimi duası )

24 Ocak 2013 Perşembe

Geleneksel Türk Okçuluğu Samsun Canik Kavsi Grubu


-
TRT HABER Samsun'a gelerek Canik Kavsi Grubu'nun talimine katıldı. Yapılan talimimiz ve röportaj yayınlandı. Röportajı yapan Abdurrahim Bey'e ve TRT HABER çalışanlarına sesimizi duyurdukları için teşekkür ederiz. ( Civan ÇELİK )
-- Resimlerin Kaynağı : Civan ÇELİK

2 Ocak 2013 Çarşamba

Geleneksel okçulardan lig kurma kararı

Geleneksel okçulardan lig kurma kararı
Geleneksel Türk okçuluğunu ihya etmek ve geleneksel kurallarıyla bir spor dalı olarak yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla çalışmalarda bulunan Türk Okçuluğu Federasyonu “Geleneksel Okçuluk Kış Ligi” kurulması kararı aldı.
19 Aralık 2012 Çarşamba 
Türk Okçuluğu Federasyonu 15 Aralık 2012 günü, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi toplantı salonunda, ev sahipliğini Geleneksel Okçuluk Spor kulübü Derneği’nin yaptığı bir durum değerlendirme toplantısı yaptı.
Toplantıya Türk Okçuluğu Federasyonu’na katılan dernek, kulüp ve grup başkanları katıldı. Dernek Başkanı Kemal CEBECİK’in oturum başkanlığını yaptığı toplantıda Türk Okçuluğu Federasyonu Başkanı Sami GENEL açış konuşmasında, geleneksel Türk okçuluğunun önemli bir spor dalı olduğunu belirterek “Federasyonumuzun resmi bir kimlik kazanabilmesi için tüm sporcularımızın belge alması gerekmektedir. Ayrıca biz yay hariç bütün malzemelerimizi kendimiz yapıyoruz bu da önemli bir iştir” dedi. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fakrettin YOKUŞ’un da katıldığı toplantıda, sporun önemli bir faaliyet olduğunu belirten Yokuş, “Sporun ve sporcunun her zaman yanındayız. Biz sadece bağlı kurumları için değil herkes için çalışan bir sendikayız gereken bütün destaği Türk Okçuluğu Federasyonu’na da verceğiz” dedi. Toplantı, grupların kendilerini tanıtması, yapılan faaliyetler, okçu sayısı, gelişme potansiyeli, 2012 yılı değerlendirmesi, yurtdışı turnuvalar hakkında bilgilendirme, ,atlı okçuluk faaliyetleri hakkında bilgilendirme, resmi kimlik konusunda yürütülen çalışmalar ve yapılması gerekenler, WTAF’a katılacak kulüp veya grubun belirlenmesi, 2013 yılında yapılacak ulusal ve uluslararası etkinliklerin belirlenmesinin ardından sona erdi.
Toplantının en önemli kararı ise “Geleneksel Okçuluk Kış Ligi” kurulması kararı oldu. Yaz aylarında yoğun bir etkinlik programı olan okçuluğu kış aylarında da canlı tutmayı amaçlayan Geleneksel Okçuluk Kış Ligi 2013 Ocak ayında başlayacak. Lig’in uygulama ve koordinatörlük görevi Ankara’daki geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği’ne verildi. Dernek Başkanı Kemal CEBECİK konu hakkında yaptığı açıklamada “Lig’i Ocak ayında başlatmayı hedefliyoruz. İsteyen herkesin bulunduğu ilde katılabileceği Lig’de atışlar il hakemleri gözetiminde yapılacak ve puanlar il hakemlerince bize bildirilecek. İl hakemleri Federasyon tarafından belirlendi. Bu konudaki detayları çok yakında kamuoyuna açıklayacağız.” dedi.
Toplantıda alınan diğer kararlar ise şöyle;
1- Federasyon yönetiminde değişiklik yapılmamasına ve yönetim kurulunun görev süresinin üç yıl olarak belirlenmesine;
2- Resmi kimlik konusunda müstakil federasyon kurulması için bir girişim grubu oluşturulmasına; bunun mümkün olmaması halinde diğer seçeneklerin değerlendirilmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesine;
3- Güney Kore’de 2013 yılında 7. yapılacak olan Dünya Geleneksel Okçuluk Festivali (WTAF)’nde, ülkemizin Amasya Gümüşhacıköy Gümüş Yay Geleneksel Okçuluk Derneği ile Konya Melik Şah Geleneksel Türk Okçuluğu Gurubu’nun birlikte oluşturacağı takımla temsil edilmesine; 2014 yılında ise etkinliklerdeki performanslara göre bir takım kurulmasına;
4- 2013 yılında Çanakkale Biga’da uluslararası; Amasya Gümüşhacıköy’de atlı okçulukta ulusal ve yaya okçuluğunda uluslararası; Konya ve Samsun’da ulusal çapta etkinlikler düzenlenmesine, Avrupa Atlı Okçuluk Şampiyonasının Bursa ‘da yapılması için çalışılmasına,
5- Ulusal çapta Geleneksel Okçuluk Kış Ligi kurulmasına; yarışmaların il hakemleri gözetiminde yapılmasına; bu konuda uygulama ve koordinatörlük görevinin Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği’ne verilmesine;
6- Federasyona katılmak için yapılacak başvurularda resmi dernek veya kulüp olma şartı aranmasına ve bu konuda yönetim kurulunun yetkili kılınmasına; Karar verilmiştir.
Alınan kararların geleneksel okçuluk camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz.
Sami GENEL
Türk Okçuluğu Federasyonu
Başkanı
-
Kaynak: http://www.haber10.com/haber/322039/
-