'' Kafesinden kaçmış birer kartal gibi, hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi, amansız bir Sayan dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze prensim. Son askeriniz de orada can verdiğinde ve son bayrak da toprağa düştüğünde, onlar hiç arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını bozkıra. Prensim soruyorsunuz nasıl durdurabiliriz diye? Efendim, onlar (TÜRKLER) durdurulamazlar."
(Çinli komutan Ho-Tsun'un Çin prensine hitaben yazdığı mektuptan alıntı)

“Bismillah ve ali berekatü Resulullah, Kabza, Cebrail Aleyhisselâm eliyle Hak Teala'nın emriyle, cennetten çıkıp, evvela Âdem Aleyhisselam'a verildi, ondan sonra, Sultan-ı Enbiya, Peygamber Efendimize verildi. Onun izni şerifiyle Sâd Bin Ebî Vakkas pirimiz oldu. Ondan, sahabe birbirine verdi, oradan ustalar aldı, benim ustam da bana emanet etti, ben de emaneti sana teslim eyledim. Fîsebilillah, niyet edip gaza niyetine ok at, talip olan kabza aşıkına bu minval üzere, hayır ve dua ile teslim edersin.” ( küçük kabza merasimi duası )

3 Ekim 2011 Pazartesi

Biga'da Sancak Beyi Osman Bey Anısına Okçuluk Turnuvası Düzenlendi


-

26 Ekim Çarşamba günü saat 10.00 ile 11.00 arası “TRT Belgesel” kanalında “- Fatih Genel ve Biga Okçuluk Festivali, TRT Belgeselde, Tıklayınız ... Biga Geleneksel Okçuluk Şenlikleri” ile ilgili canlı programına Biga Kaymakamı Sayın Fatih Genel katılacaktır. İzlemeniz dileğiyle ...
--

Biga'da Biga Sancağı Osman Bey Okçuluk Festivali... _Bigahaberfark_
-

Edirneli Okçu Biga Okçuluk Festivalinde Okçuluk... _Bigahaberfark_
-
- Biga Gazetesi; Biga' da Okçuluk Haberi = Tıklayın ...
03.10.2011
Çanakkale'deki okçuluk yarışlarına katılan Cemal Hünal, samuray kıyafetli Japon sporcuların çevikliğine dayanamadı. Yayının kirişini koparan oyuncu son turda diskalifiye oldu olmalı! F.M.-->Çanakkale'nin Biga ilçesi kaymakamlığının düzenlediği "Biga Sancak Beyi Osman Bey Geleneksel Okçuluk Müsabakaları ve Şenlikleri" önceki gün başladı. Şenlikler, yerli okçularla Brezilya, Macaristan, İran, Japonya, Almanya, İngiltere ve İrlanda'dan gelen sporcuları buluşturdu. Dikmen köyü yakınlarındaki Hafızın Düzü mevkisinde yapılan şenliklerde, özellikle atlı okçuluk yarışmaları nefes kesti.

KİRİŞİN AZİZLİĞİNE UĞRADI Yarışmaların ilk gününe, "Issız adam" filmiyle ünlenen Cemal Hünal da katıldı. Başarılı bir performans sergileyen ve her turda bütün hedefleri vuran Hünal Japonya'dan gelen samuray kıyafetli sporculara karşı verdiği mücadelede şanssızlığının kurbanı oldu. Son turda yayının kirişi kopan Hünal, diskalifiye olarak yarışma dışı kaldı. Çocukluğundan beri at üstünde olduğunu söyleyen ünlü oyuncu, "Hem at binme hem de okçuluk ata sporlarımız. Ben de küçük yaştan beri at biniyorum. Buna çok önem veriyorum. Okçuluk merakım da vardı. Bu ikisini atlı okçuluk sporuyla birleştirdim" dedi.

ARKIN BU KEZ İZLEDİ Atlı okçuluk turunda çeviklikleriyle Hünal'ı da saf dışı bırakan Japon kadın sporcular her attıklarını vurarak seyirciden büyük alkış aldı. Şenliklerin ikinci gününe ise "Atlı okçuluğu Türkiye'ye sevdiren adam" olarak anons edilen Cüneyt Arkın damgasını vurdu. Yeşilçam'ın efsane ismi bu kez ata binmek yerine gösterileri tribünden izlemeyi tercih etti. Öte yandan Slovakyalı sporcuIvan Belicka cirit oynamaya çalışırken iki kez attan düştü. Cirit ustalarının 'düşe düşe öğrenirsin" ısrarlarıyla mücadeleyi bırakmayan Belicka da alkış aldı. Gürkan DÜZENLİ / ÇANAKKALE
-Kaynak : http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/10/03/issiz-adam-kadin-samuraylara-karsi

----------------------------------------------------------------

Biga Kaymakamlığı öncülüğünde gerçekleştirilecek olan “Biga Sancak Beyi Osman Bey Geleneksel Okçuluk Müsabakaları” münasebetiyle yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklar için Kırkgeçit Kaplıcaları’nda tanışma yemeği düzenlendi.
Biga Kaymakamlığı öncülüğünde gerçekleştirilecek olan “Biga Sancak Beyi Osman Bey Geleneksel Okçuluk Müsabakaları” münasebetiyle yurtiçi ve yurtdışından gelen konuklar için Kırkgeçit Kaplıcaları’nda tanışma yemeği düzenlendi.
Festival yemeğine konuk olarak Oyuncu Cemal Hünal, Kayseri Atlı Okçuluk Spor Kulübü, İstanbul Kemankeş Okçuluk Grubu ile yurtiçi ve yurtdışından Profesyonel okçular katıldı. Yemeğin ardından söz alan Kayseri Atlı Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Sami Genel ve İstanbul Kemankeş Okçuluk Grubu temsilcisi Metin Ateş, Biga’da böyle büyük bir organizasyonun gerçekleşmesinden ve kendilerinin konuk edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ev sahibi Biga Kaymakamı Fatih Genel ise yaptığı konuşmada, Okçuluk Festivali için hala heyecanlı olduğunu ve gelen konuklarla Biga’da unutulmayacak bir etkinlik yaşanacağını söyledi. Genel,” Biga Sancak Beyi Osman Beyin adını yaşatarak gerçekleştireceğimiz Festival için desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Yurtiçi ve yurtdışından gelen tüm misafirlere hoş geldiniz diyorum. Festivalin Biga’ya yakışır bir şekilde gerçekleşmesini ve unutulmayacak anlara sahne olmasını diliyorum” dedi.
Gece, Biga Belediyesi TSM Korosunun Türk Sanat Musikisinden seslendirdiği eserlerle renklendirildi.


------------------------------------------------------------------------

02 Ekim 2011 Pazar 18:27
Osman Bey Anısına Düzenlenen Okçuluk Turnuvası Sona Erdi
Çanakkale'nin Biga ilçesinde Sancak Beyi Osman Bey anısına düzenlenen geleneksel okçuluk turnuvası sona erdi. Son gün düzenlenen etkinliği Cüneyt Arkın, Cemal Hünal ve Serdar Kılıç gibi ünlü isimler de izledi.
Çanakkale'nin Biga ilçesinde Sancak Beyi Osman Bey anısına düzenlenen geleneksel okçuluk turnuvası sona erdi. Son gün düzenlenen etkinliği Cüneyt Arkın, Cemal Hünal ve Serdar Kılıç gibi ünlü isimler de izledi.
İÇDAŞ'ın ana sponsorluğunda Çanakkale Valiliği, İl Genel Meclisi ve Kültür Turizm Bakanlığı'nın desteği ile gerçekleştirilen turnuva 2 gün sürdü. İlk gün düzenlenen etkinlikte atlı okçuluk ve yer okçuluğu kategorilerinde yarışma yapıldı. Çekişmeli anların yaşandığı etkinliğe yurtiçi ve yurt dışından katılan sporcuların başarılı atışları, izleyicilerden alkış aldı. İkinci gün etkinlikleri ise, sabah Biga Avcılık ve Atıcılık Kulübü'nde sabah kahvaltısıyla başladı. Turgutlu Mehter Takımı eşliğinde yerli ve
yabancı sporcuların kortej eşliğinde Biga İlyas Bayram Stadyumu'na kadar yürüyüşü ile devam eden program büyük ilgi gördü.
Etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Biga Kaymakamı Fatih Genel, 1726 yılında rekor kırarak İstanbul Ok Meydanı'nda "Menzil Taşı" dikmeye hak kazanan Biga Sancak Beyi Osman Bey anısına düzenledikleri 'Geleneksel Okçuluk Müsabakaları ve Şenlikleri'ne gösterilen yakın ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Öte yandan festivale katılan Sinema Sanatçısı Cüneyt Arkın çok istemesine rağmen doktorların ata binmesine müsaade etmemesi sebebiyle ata binemediğini söyledi.
Hafızın Düzü mevkiinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Programda Macar Yay Ustası Csaba Grozer tarafından Biga Kaymakamı Fatih Genel'e 10 adet yay hediye edildi. Kaymakam Genel, tamamen el yapımı olan yayların yapımının 1 ila 3 yıl sürdüğünü hatırlatarak, "Bu, Grozer tarafından ilçemize yapılmış bir jesttir" dedi.
Biga Kaymakamı Fatih Genel, etkinliklerle Biga'nın, Osman Bey'in kim olduğunu öğrendiğini ifade ederek, "İlçe halkımız, ata sporumuz olan okçuluğu ve atları ilk kez yakından tanıma fırsatı buldu. 274 yıl sonra Osman Bey'e olan vefa borcu, bir nebze de olsa yerine getirildi" diye konuştu.
Nevşehir Medya Haber : http://www.nevsehirmedya.com/osman-bey-anisina-duzenlenen-okculuk-turnuvasi-sona-erdi-137458h.htm#ixzz1ZiaoYHJL

Hiç yorum yok: