'' Kafesinden kaçmış birer kartal gibi, hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi, amansız bir Sayan dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze prensim. Son askeriniz de orada can verdiğinde ve son bayrak da toprağa düştüğünde, onlar hiç arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını bozkıra. Prensim soruyorsunuz nasıl durdurabiliriz diye? Efendim, onlar (TÜRKLER) durdurulamazlar."
(Çinli komutan Ho-Tsun'un Çin prensine hitaben yazdığı mektuptan alıntı)

“Bismillah ve ali berekatü Resulullah, Kabza, Cebrail Aleyhisselâm eliyle Hak Teala'nın emriyle, cennetten çıkıp, evvela Âdem Aleyhisselam'a verildi, ondan sonra, Sultan-ı Enbiya, Peygamber Efendimize verildi. Onun izni şerifiyle Sâd Bin Ebî Vakkas pirimiz oldu. Ondan, sahabe birbirine verdi, oradan ustalar aldı, benim ustam da bana emanet etti, ben de emaneti sana teslim eyledim. Fîsebilillah, niyet edip gaza niyetine ok at, talip olan kabza aşıkına bu minval üzere, hayır ve dua ile teslim edersin.” ( küçük kabza merasimi duası )

12 Haziran 2012 Salı

Uluslararası Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali, 9-10 Haziran 2012, Üsküdar-TÜRKİYE

Türk okçuluğu üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Talimhane Okçuluk Grubu, Üsküdar Belediyesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün destekleriyle düzenlenen "Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali" kelimenin tam manasıyle bizleri okçuluğa doyurdu.
Boğazda kız kulesine doğru '' YA HAK'' nidalarıyla atılan oklar, okçuluk yarışmaları, paneller,sergiler,konferanslar, tv programları vb. bir çok etkinliklerle Türk okçuluğu tanıtıldı.
-
 
-

-
BASINDAN :
Oklar Üsküdar'da atılacak
Dünya okçuları Üsküdar'da buluştu
Festivale 8 ülkeden gelen okçular Kız Kulesi'ni ok yağmuruna tuttu
Kız Kulesi'ne ok yağdı
Hattat Kemankeşlerin son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına
- TV arşivi-1
- TV arşivi-2
- TV arşivi-3

RESİMLER DEVAM EDECEK...

Hiç yorum yok: